Wybrany do realizacji
3. Place zabaw dla wszystkich – budowa 5 ścieżek sensorycznych w Chwaszczynie
Rodzaj: Ogólnomiejski/Sołecki
Miejscowość: Chwaszczyno
Planowany koszt: 40 927 zł
Projekt zakłada budowę 5 ścieżek sensorycznych na wszystkich placach zabaw w Chwaszczynie tj. przy: ul. Węglowej, ul. Jeziornej, ul. Polnej/Dąbrówki, przy Szkole Podsta... Czytaj więcej...
Projekt zakłada budowę 5 ścieżek sensorycznych na wszystkich placach zabaw w Chwaszczynie tj. przy: ul. Węglowej, ul. Jeziornej, ul. Polnej/Dąbrówki, przy Szkole Podstawowej ( ul. Mickiewicza) oraz przy Strefie Kultury (ul. Żeromskiego).
Ścieżki sesnroczyczne to wydzielone miejsce, którego nawierzchnię stanowią różne materiały o różnych kształtach i wielkości, po których chodzi się boso. Taki wyjątkowy spacer stymuluje układ nerwowy, odpręża zarówno dzieci pełnosprawne, jak i niepełnosprawne oraz dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Człowiek nie rodzi się z ukształtowanym systemem integracji lecz nabywa go i rozwija w trakcie wzrastania. Dlatego bardzo ważne jest dostarczenie, zwłaszcza dziecku, różnorakich bodźców, które stymulują układ nerwowy do działania. Ze ścieżek może korzystać również młodzież i osoby dorosłe.
Powierzchnię ścieżki stanowią zazwyczaj kamienie (różne gramatury), kostka betonowa, drewno, piasek, żwir, szyszki, kora, trawa, sztuczna trawa, kasztany, zrębki. Takie materiały różnią się strukturą, temperaturą i kolorem, co dodatkowo stymuluje najważniejsze bodźce organizmu.
Pojedyncza ścieżka składała się z 12 jednometrowych pól oddzielonych betonowym lub drewnianym "obrzeżem", w których naprzemiennie umieszczone będą różne materiały, w tym większość naturalnych: kamień, drewno, piasek. Konfiguracja pól ( np. kratownica 1x12 pola, 3x4 pola, 2x6 pola, litera „U” litera „L”) dostosowana do możliwości terenowych w danej lokalizacji.
Zadaniem projektanta i specjalisty od sensoryki będzie taki dobór materiałów sensorycznych aby w minimalnym stopniu powielały się na poszczególnych placach zabaw. Dziecko odwiedzając poszczególne chwaszczyńskie place zabaw będzie miało okazję skorzystać z innej nawierzchni sensorycznej, co dodatkowo wpłynie na wzrost ilości osób korzystających z poszczególnych placów zabaw poza centrum Chwaszczyna.
Budowa ścieżek na placach zabaw będzie uzupełnieniem istniejących urządzeń i stref funkcjonalnych. Tak doposażone place zachęcą WSZYSTKIE dzieci, w tym te wymagające dodatkowego wsparcia rozwojowego, do częstszego przebywania na świeżym powietrzu w okresie letnim.
Ścieżki mogą być pierwszym etapem budowy kompleksowego ogrodu sensorycznego na danym placu zabaw. W kolejnych latach, w miarę potrzeb i możliwości finansowych, istnieje możliwość ich uzupełnienia o kolejne elementy, w tym dedykowane urządzenia sensoryczne.
Harmonogram:
Do 30 września 2022 wykonanie dokumentacji projektowej.
Do 30 listopada 2022 budowa ścieżek oraz montaż tablic informacyjnych.