Opis projektu
Wielokulturowość Gminy Żukowo jest faktem. Każdy nowy mieszkaniec wnosi do gminnej skarbnicy kultur i tożsamości swoje rodzime wartości i tradycję, bez względu na to skąd pochodzi. Aby tworzyć zintegrowaną wspólnotę mieszkańców zdolną do współpracy i wzajemnej pomocy warto się jeszcze lepiej poznać. To wzajemne poznanie, integrację można rozpocząć od spotkań poświęconych współistniejącym na terenie naszej gminy językom i kulturom.
Projekt ogólnogminny zakłada organizację 50 otwartych kursów językowych w trzech obszarach:
język i kultura kaszubska,
język i kultura ukraińska
język i kultura polska
dla mieszkańców Gminy Żukowo.
W kursie będzie mógł wziąć udział każdy zainteresowany mieszkaniec, w tym dzieci, dla których planuje się utworzenie osobnych grup. Kurs języka i kultury polskiej dedykowany jest w pierwszej kolejności uchodźcom z Ukrainy.
Łącznie w kursach weźmie udział od 500 – 750 mieszkańców.
Każdy kurs będzie trwał 20 godzin (zajęcia średnio 2 razy w tygodniu po 2 h po południu).
Wielkość grupy od 10-15 osób, co zapewni efektywną naukę.
Na potwierdzenie udziału w kursie każdemu uczestnikowi wydane zostanie zaświadczenie.
Termin realizacji projektu od 15 lipca do 23 grudnia 2022 r., w tym same kursy w okresie od 15 września do 15 grudnia 2022 r..
Planuje się utworzenie grup m.in. w miejscowości: Banino, Tuchom, Miszewo, Małkowo, Pępowo, Żukowo, Chwaszczyno, Glincz, Otomino, Borkowo, Leźno, Czaple, Skrzeszewo, Niestępowo, Przyjaźń, w oparciu o gminną bazę szkolno-świetlicową.
Jednakże w przypadku zainteresowania udziałem w dowolnym kursie grupa może powstać w każdym dogodnym miejscu na terenie gminy. Ilość grup w poszczególnych miejscach i językach uzależniona jest od ilości zainteresowanych. Decyduje kolejność zgłoszeń
W przypadku powrotu obostrzeń pandemicznych – forma zdalna.
Zajęcia poprowadzą profesjonalni lektorzy.
Każdy z uczestników otrzyma publikację pomagającą w poznaniu języka oraz będzie mógł skorzystać podczas zajęć ze słodkiego i zdrowego poczęstunku.
Promocja poprzez plakaty (wersja elektroniczna plakatu udostępniana w mediach społecznościowych), jesienne zebrania sołeckie (Fundusz Sołecki), media społecznościowe i dedykowany projektowi profil/grupa na Facebooku.